Read on the go logo

2020 Hillsborough Summer Reading Challenge

June 8, 2020 – July 31, 2020

Two ways to win great prizes!

orbs
Read on the go logo
orbs

2020 Hillsborough Summer Reading Challenge

June 8, 2020 – July 31, 2020

Students with the most minutes read will have a chance to win the great prizes listed below!

READING GUIDELINES – TWO WAYS TO WIN!

Weekly Challenges

Read the book of the week and submit your answers to the questions in the weekly Read and Respond Challenge. 50 Winners will be selected weekly from a drawing!

Summer-Long Challenges

Students can read any books in myON or outside of myON during the contest period. For every 5 books you read, your name will be entered into a random drawing in your grade band. One winner will be selected for each grade band.

WEEKLY CHALLENGES

Read the book for your grade band identified for each week on the booklist to participate in this challenge! This 5-week challenge begins on June 8 and ends on July 17.
Grade bands: Pre-K–2, 3–5, 6–8

  • Click on “Weekly Challenge Booklists” to read the book for your grade band each week.
  • Either click on the link to be directed to it within myON or search by the title or ISBN.
  • Click the “Weekly Challenge Form” to provide your contact information, answer the questions for the book you read, and select “Submit.” This form will be available on June 8.

    Reminder: Answers to Weekly Challenge questions must be submitted by 12:00 p.m. each Friday.
  • Winners will be selected at random and contacted through the email provided to claim their prizes.

Winners

  • 50 winners will be awarded each week.
  • Check back the following week to see the full list of winners.
  • Winners will receive a fun prize package and will be invited to a virtual Zoom party!


SUMMER-LONG CHALLENGE

Read as many books as you can between June 8 and July 31 for this challenge!
Grade bands: Pre-K, K–2, 3–5, 6–8, 9–12

  • Earn one drawing entry for each 5 books you read.
  • There is a maximum of 10 entries allowed per student.

If you are reading books on myON

  • The number of books you have read will automatically be tallied for you.
  • When you complete a book, remember to click on the "I have finished reading this book" button to be sure that book is counted in your tally.

If you are reading books from another source

  • Fill out the Summer Challenge form that will be available here beginning on June 8.
  • Log each book you read from June 8 to July 31.

Winners

  • 1 winner will be selected from each grade band through random drawings: Pre-K, K–2, 3–5, 6–8 and 9–12.
  • Top winner from each grade band will receive a grand prize.
  • Winners will be announced the first week of August!

And the Weekly Challenge Winners are …

Week 1 Winners

Adithi R. / Lomax Magnet Elementary - Grade 1

Aiden M. / Oak Park Elementary - Grade 2

Akshita S. / Bevis Elementary- Grade 2

Alastair B. / Lincoln Elementary - Grade 4

Amelia S. / Essrig Elementary - Grade 2

Anahad B. / Westchase Elementary - Grade 2

Anastasia W. / Farnell Middle - Grade 6

Anayah B. / Thompson Elementary - Grade 1

Anya A. / Roland Park K-8 - Grade 3

Ayaan A. / Bryant Elementary - Grade 4

Bentley W. / Morgan Woods Elementary - Grade 1

Camdyn G. / Cork Elementary- Kindergarten

Caroline B. / Mckitrick Elementary - Grade 5

Isabella M. / McKitrick Elementary - Kindergarten

Ishaan B. / Deer Park Elementary - Grade 2

Jake S. / Boyette Springs Elementry - Grade 2

James V. / Fishhawk Creek Elementary - Kindergarten

Janiia J. / Muller Magnet Elementary - Grade 2

Darian P. / Porter Elementary - Grade 1

Gabriel B. / Yates Elementary - Grade 3

Hadley A. / Hadley Elementary - Grade 4

Hanok V. / Williams Middle Magnet - Grade 7

Hariniya V. / Williams Middle Magnet - Grade 6

Houston P. / Mabry Elementary - Grade 2

Isabela N. M. / Egypt Lake Elementary - Grade 4

Joshua V. / Reddick Elementary - Grade 1

Kaley M. / Deer Park Elementary - Grade 1

Katelyn G. / Thompson Elementary - Grade 4

Kaushal T. / Bell Creek Academy - Grade 8

Kyle H. / Lawton Chiles Elementary - Grade 2

LeAndra D. / Lomax Elementary - Kindergarten

Lorette O.C. / Lutz K-8 - Grade 4

Madison M. / Fishhawk Creek Elementary - Grade 1

Matthew M. / Westchase Elementary - Grade 2

Michael M. / Westchase Elementary - Grade 4

Onyinyechi C. / Boyette Springs Elementary - Grade 1

Porter N. / Westchase Elementary - Grade 1

Quinn M. / MacFarlane Park Elementary - Grade 1

Riya V. /Turner/Bartels K-8 - Grade 6

Roy S. / Colson Elementary - Grade 2

Saanvi B. / Pride Elementary - Grade 3

Sadie B. / Bevis Elementary - Kindergarten

Sai Yashaswi S. / Tampa Palms Elementary - Grade 1

Saket B. / Lomax Elementary Magnet - Grade 5

Sanandha S. / Bryant Elementary - Grade 3

Shriyans M. / Turner/Bartels K-8 - Grade 2

Vivaan M. K. / Stowers Elementary - Grade 1

William B. / Stowers Elementary - Grade 4

William B. / Bevis Elementary - Grade 2

William W. / Cannella Elementary - Grade 1

Week 2 Winners

Ameli S. / Riverview Elementary - Kindergarten

Anai K. / Thonotosassa Elementary - Grade 3

Belle M. / McKitrick Elementary - Pre-K

Benjamin B. / Ballast Point Elementary - Pre-K

Brielle C. / Stowers elementary - Grade 1

Charlee S. / Mitchell Elementary - Grade 1

Cooper R. / Summerfield Elementary - Kindergarten

Cristiano B. / Ballast Point Elementary - Kindergarten

Dalia D. / Bryant Elementary - Grade 3

Daniel O. / Riverview Academy of Math and Science - Grade 6

Deeksha S. / Lowry Elementary - Grade 2

Deepak N. / Deer Park Elementary - Grade 4

Devin C. / Roland Park K-8 Magnet - Kindergarten

Dillon C. / Williams Middle Magnet - Grade 6

Elias T. / Lamb Elementary - Grade 3

Elizabeth D. / Mabry Elementary - Grade 1

Ella P. / Buckhorn Elementary - Grade 5

Gabriella M.H. / Lanier Elementary - Pre-K

Gamalier B. / Progress Middle Magnet - Grade 6

Harshit B. / Riverhills Elementary - Grade 2

Isabella P. / Walker Middle - Grade 6

Ivan G. / Dover Elementry - Pre-K

Jackson T. / Boyette Springs Elementary - Grade 3

Jillian R. / Tampa Palms Elementary - Grade 5

Jillian T. / Boyette Springs Elementary - Grade 1

John A. / Schwarzkopf Elementary - Grade 5

Kaif A. / Roland Park K-8 Magnet - Grade 4

Lindsay S. / Bay Crest Elementary - Kindergarten

Luke W. / Colleen Bevis Elementary - Grade 2

Manasa D. / Turner Bartels K-8 - Grade 4

Marissa M. / Valrico Elementary - Grade 4

Mary W. / Colleen Bevis Elementary - Kindergarten

Mattson J. / Springhead Elementary - Kindergarten

Mridini S. / Hunters Green Elementary - Grade 4

Noah M. / Frost Elementary - Grade 4

Praneet P. / Pride Elementary - Grade 2

Prathik K. / Harold Clark Elementary - Grade 4

Quang L. / Smith Middle - Grade 8

Rakshita D. / Tampa Palms Elementary - Grade 1

Rebekah C. / Chiles Elementary - Grade 3

Reyansh S. / Chiles Elementry - Kindergarten

Riley T. / Westchase Elementary - Grade 3

Samantha C. / Alafia Elementary - Grade 5

Sarah S. / Randall Middle - Grade 7

Sarweish K. / Walker Middle Magnet - Grade 7

Savannah S. / McKitrick Elementary - Grade 2

Sienna C. / Stowers Elementary - Grade 1

Tritiya R. / Tampa Palms Elementary - Grade 1

Tyler B. / Turner/Bartels K-8 - Grade 5

Uthman J. / North Tampa Headstart - Pre-K

Week 3 Winners

Abigail F. / Boyette Springs Elemantary - Grade 2

Abigail N. / Essrig Elelmentary - Grade 3

Adrianna E. / Colson Elementary - Grade 5

Aidan Q. / Apollo Beach Elementary - Kindergarten

Aidyn G. / Cork Elementary - Grade 2

Akari K. / Westchase Elementary - Grade 1

Alexander  B. / Limona elementary - Kindergarten

Alexandria N. / Hill Middle - Grade 6

Amani  G. / Reddick Elementary - Grade 2

Benicio A. / Trinity School for Children - Grade 2

Brandon H. / Knights Elementary - Grade 1

Brynn O. / Valrico Lake Advantage Academy - Grade 2

Cameron A. / Mabry elementary - Grade 2

Chandrakala T. / Bell Creek Academy - Grade 8

Chase S. / Hammond Elementary - Grade 2

Cole S. / Hammond Elementary - Grade 4

Edward H-G. / Grady Elementary - Grade 4

Gopika S.R. / Farnell Middle - Grade 6

Grace M. / Fishhawk Creek Elementary - Grade 3

Grady B. / Nativity Catholic School - Kindergarten

Izaan G. / Bryant Elemantary - Grade 3

Jacob G. / Reddick Elementary - Grade 1

John B. / McKitrick Elementary - Grade 1

John M. / Valrico Elemantary - Grade 5

Jose S. T. / Tomlin Middle - Grade 6

Joseph M. / Town & Country elementary - Grade 5

Julian E. / Colson Elementary - Kindergarten

Krish R. / Pride Elementary - Grade 1

Landon N. / Knights Elementary - Grade 2

Levi N. / Knights Elementary - Grade 2

Lilly A-H. / Deer Park Elementary - Pre-K

Logan S. / Bay Crest Elementary - Kindergarten

Lucille W. / Westchase Elementary - Grade 2

Maya R. / Farnell Middle - Grade 6

Mourya P. / Turner/Bartels K-8 - Grade 4

Noah S. / Hammond Elementary - Grade 2

Oliver M. / Carrollwood Elementary - Kindergarten

Quintin T. / Roland Park K-8 - Grade 8

Rachel S. / Boyette Springs Elementary - Grade 5

Robbie M. / Alafia Elementary - Grade 4

Sai Sri Harsheeth S. / Tampa Palms Elementary - Grade 5

Samiksha B. / Pride elementary - Grade 2

Sean F. / Boyette Springs Elementary - Grade 4

Shrey R. / Pride Elementary - Kindergarten

Thanay C. / Walker Middle Magnet - Grade 6

Victoria M. / Roland Park K-8 - Grade 7

Vivaan D. / Riverhills Elementary Magnet - Grade 1

William A. / Mabry elementary - Kindergarten

Xavier A. / Farnell Middle - Grade 6

Zachariah S. / Essrig Elementary - Grade 5

Week 4 Winners

Abigail F. / Valrico Lake Advantage Academy - Grade 2

Aarohi C. / Valrico Lake Advantage Academy - Grade 2

Aayushi M. / Turner/Bartels K-8 - Grade 4

Akanksha R. / Riverhills Elementary - Grade 1

Alexander C. / Bevis Elementary - Grade 1

Amanda S. / Burns Middle - Grade 8

Asmitha R. / Riverhills Elementary - Grade 2

Brooke B. / Carrollwood Elementary - Grade 4

Bryanne R. / Bridgeprep Academy - Grade 3

Caleb S. / McKitrick Academy - Kindergarten

Collier K. / Roosevelt Elementary - Grade 1

Cooper M. / Independence Academy - Grade 2

Cristian R. / Thompson Elementary - Grade 5

Darshan S. / Clark Elementary - Grade 3

Deekshith S. / Clark Elementary - Kindergarten

Delina A. / Carrollwood Elementary - Grade 3

Dheekshana A. / Deer Park Elementary - Grade 1

Eden T. / Williams Magnet Middle - Grade 7

Emile W. / Colson Elementary - Grade 3

Emily G. / Hunter's Green Elementary - Grade 3

Erick C. / Dunbar Elementary - Grade 4

Gage B. / Anderson Elementary - Kindergarten

Hailie W. / Colson Elementary - Grade 1

Harsha V. / Riverhills Elementary - Grade 5

Hollyn C. / Stowers Elementary - Grade 1

Ivonne P. / Williams Middle Magnet - Grade 6

Jackson S. / Tampa Palms Elementary - Grade 1

Katelyn W. / Southshore Charter Academy - Grade 1

Kelly D. / McKitrick Elementary - Kindergarten

Kierra C. / Baycrest Elementary - Grade 5

Leopold J-B. / Turner/Bartels K-8 - Grade 1

Lucille T. / Carrollwood Elementary - Grade 4

Manav K. / Boyette Springs Elementary - Grade 5

Manojna B. / Lomax Magnet Elementary - Pre-K

Maya K. / Preschool Program - Kindergarten

Mia M. / Alexander Elementary - Grade 3

Michael P. / Pride Elementary - Grade 4

Nandita S. / Turner/Bartels K-8 - Grade 2

Nicolas F. / Bevis Elementary - Grade 1

Nikita S. / Turner/Bartels K-8 - Grade 2

Punya D. / McKitrick Elementary - Grade 3

Regan G. / Cork Elementary - Grade 1

Ryleigh D. / Bevis Elementary - Grade 2

Sai harshini K. / Williams Middle Magnet - Grade 6

Sarah B. / Riverhills Elementary - Kindergarten

Stephen S. / Burns Middle - Grade 6

Surina M. / Thompson Elementary - Grade 1

Tayona S. / Ruskin Elementary - Grade 5

Tyler E. / Independence Academy - Pre-K

Usoolisa M. / Corr Elementary - Grade 3

William H. / Independence Academy - Grade 2

Week 5 Winners

Aanya I. / Bryant Elementary - Pre-K

Adithi I. / Bryant Elementary - Grade 2

Alexandra G. / Williams Middle - Grade 6

Alisha I. / Oak Grove Elemantary - Grade 5

Anand S. / Deer Park Elementary - Pre-K

Anirudh S. / Boyette Springs Elementary - Pre-K

Anvitha S. / Bevis Elementary - Kindergarten

Ayush R. / Deer Park Elementary - Grade 3

Beck W. / Westchase Elementgary - Kindergarten

Calleigh E. / Burns Middle - Grade 7

Camilo U.-S. / Bellamy Elementary - Grade 5

Carlena H. / Summerfield Crossing Elementary - Kindergarten

Cedric E. / Apollo Beach Elementary - Kindergarten

Chanya C. / Clark Elementry School - Grade 4

Charvi S. / Chiles Elementary - Grade 3

Chloe L. / Anderson Elementary - Grade 3

Danett V. / Yates Elementary - Grade 3

Daniel Z. / RCMA Academy - Grade 6

Divjot S. / Lincoln Elementary - Grade 4

Ethan S. / Bevis Elementary - Grade 2

Everett C. / Gorrie Elementary - Kindergarten

Gaavya S. / Lincoln Elementary - Grade 1

Gia S. / Farnell Middle - Grade 6

Gopika S.R. / Farnell Middle - Grade 6

Hanok V. / Williams Middle Magnet - Grade 7

Hitanshu S. / Lincoln Elementary - Kindergarten

Hredhaan K. / Lake Magdalene Elementary - Kindergarten

Indira S. / Tampa Palms Elementary - Grade 1

Jason Z. / Tampa Palms Elementary - Grade 1

Jayce W. / Chiaramonte Elementary - Grade 1

Jinal P. / Chiles Elementary - Kindergarten

Johnathan G. / Bellamy Elementary - Grade 3

Kenly C. / Dickenson Elementary - Grade 1

Kennedy R. / Bridgeprep Academy of Tampa - Grade 6

Keza M. / Lake Magdalene Elementary - Kindergarten

Lowen D. / Fishhawk Creek Elementary - Kindergarten

Marcus Z. / Carrollwood Elementary - Kindergarten

Mason G. / Robinson Elementary - Grade 4

McKenna / Collins Elementary - Grade 2

Michael C. / Essrig Elementary - Grade 4

Miles E. / Doby Elementary - Grade 3

Owen F. / Boyette Springs Elementary - Kindergarten

Parker F. / Boyette Springs Elementary - Grade 3

Ruhi S. / Lincoln Elementary - Grade 5

Saanvi S. / Terrace Community Middle - Grade 6

Sarah W. / Randall Middle - Grade 7

Saran S. / Limona Elementary - Grade 3

Seamus E. / Cimino Elementary - Grade 5

Tyler W. / Apollo Beach Elementary - Kindergarten

Zachary J. / Limona Elementary - Grade 3

And the Summer-Long Winners are …

Summer-Long Winners

Ugomsinachi C. / Riverview Elementary - Pre-K

Ericson T. / Rampello Elementary - Grade K-2

Sofia P. / Roosevelt Elementary - Grade 3-5

Wilson T. / Stewart Middle Magnet - Grade 6-8

Maia T. / Sickles High - Grades 9-12